O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.

Artykuły

Rok produkcji, rok modelowy, a data rejestracji - co się liczy?

Na "roczniki i daty" patrzymy, gdy kupujemy samochód "na handel". A na stan techniczny pojazdu - gdy kupujemy "dla siebie". To najkrótsza rekomendacja. Ale... Każdy kiedyś będzie chciał pozbyć się samochodu i stracić na nim jak najmniej. Jakie więc znaczenie ma rok produkcji, rok modelowy, data pierwszej rejestracji?

Na "roczniki i daty" patrzymy, gdy kupujemy samochód "na handel". A na stan techniczny pojazdu - gdy kupujemy "dla siebie". To najkrótsza rekomendacja. Ale... Każdy kiedyś będzie chciał pozbyć się samochodu i stracić na nim jak najmniej. Jakie więc znaczenie ma rok produkcji, rok modelowy, data pierwszej rejestracji?

Kupujemy nowy samochód
Przy zakupie nowego samochodu rok produkcji nie ma większego znaczenia (!). Już wyjaśniamy...

Oczywiście w salonie bywają jednocześnie samochody "z tego roku" i "z ubiegłego roku produkcji". I czasem możesz wybrać między jednym a drugim. Np. w danym momencie masz do wyboru Opla Astrę z 2015 roku i z 2014 roku. Obie fabrycznie nowe. Ta pierwsza - z mniejszym upustem. Ta druga - z większym. Jeśli polujesz na niską cenę, wybierasz rok produkcji 2014 - bo taniej - ale...

Ta z 2014 rocznika, to będzie jeden z ostatnich egzemplarzy - nie będziesz miał wpływu na wyposażenie, kolor, silnik. Musisz ją kupić taką jaka jest. Upust jest duży - kusi. Lecz przy odsprzedaży, za pięć lat, "zrealizujesz stratę"... Bo będzie to samochód o rok starszy z wyposażeniem, za które zapłaciłeś dodatkowo (w wyprzedaży rocznika rzadko oferowane są "golasy"), ale za które nie zwróci Ci nabywca Twojego używanego samochodu.

ROK MODELOWY
Za to pewne znaczenie ma rok modelowy. Co to takiego? Zaczynamy od konstatacji: każdy lubi pojechać na wakacje. Kiedy ludzie jeżdżą na wakacje? W lipcu - sierpniu, bo ciepło i dzieci nie chodzą do szkoły. Robotnicy fabryk Opla też jeżdżą na wakacje. A ponieważ fabryka to skomplikowany organizm, Opel wymyślił, że właśnie w wakacje można zatrzymać produkcję, puścić ludzi na urlop i... wprowadzić nowy rok modelowy. Czyli zmiany na linii produkcyjnej i w ofercie...

"Nowy rok modelowy" to samochody wyprodukowane "po wakacjach". Często ulepszone w stosunku do tych sprzed wakacji (np. wzbogacone wyposażenie, face lifting, nowe silniki), ale - bywa - o kilkaset złotych droższe. Chyba że... wraz z rokiem modelowym wprowadzana jest kolejna generacja modelu. Np. po wakacjach 2014 roku z taśm Opla schodzi już nowa generacja miejskiego Opla - Corsa E.

Zasada: po wakacjach mamy do czynienia z rokiem modelowym "n+1". Czyli jeśli mamy akurat rok kalendarzowy 2014, to samochody wyprodukowane po wakacjach 2014 r. będą już rokiem modelowym 2015.

Jakie znaczenie ma rok modelowy dla kupującego? Głównie informacyjne. Jest to termin, którym posługują się importer, salon, ale dla klienta ma znikome znaczenie. Klient operuje nazwami handlowymi, np. chce Corsę E z silnikiem 1.4 w kolorze srebrnym. Przy okazji: będzie to Corsa z roku modelowego 2015 lub późniejszego. Ale to klienta nie musi obchodzić.

NOWY SAMOCHÓD, A DATA PIERWSZEJ REJESTRACJI
Nowy samochód oczywiście nie ma jeszcze daty pierwszej rejestracji, bo musi zostać najpierw kupiony i zarejestrowany :) Ale wtedy staje się już samochodem używanym. Data rejestracji może mieć potem pewne znaczenie - gdy za kilka lat będziemy chcieli sprzedać samochód, możemy się pochwalić "datą rejestracji z grudnia" (co ma sugerować, że samochód jest prawie z następnego rocznika). W praktyce data rejestracji miała znaczenie kiedyś i dziś mniej ludzi na to patrzy. Chyba że chodzi o 1-3 letni samochód używany - wtedy tak: datą pierwszej rejestracji można zanęcić w ogłoszeniu.

Kupujemy używany samochód
Rok produkcji będzie podstawowym, najważniejszym wyznacznikiem, jaką kwotę zainkasujemy za nasz używany samochód. Albo jaką musimy zapłacić za kupowane auto.

Data pierwszej rejestracji. W praktyce: kiedy samochód zaczął jeździć po drogach publicznych, czyli od kiedy jest używany (wcześniej mógł pół roku stać na składzie). Datę pierwszej rejestracji znajdujemy w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jest listopadowa lub grudniowa sprzedawca może wyeksponować ten fakt w ogłoszeniu, ale nie wydaje się, aby jakoś znacząco wpłynęło to na cenę transakcyjną, co najwyżej szybciej się znajdzie klient na taki samochód. Jesienna data pierwszej rejestracji = mały plus dla samochodu.

Rok modelowy. Jako argument marketingowy ma przy używanych samochodach znaczenie znikome bądź żadne. Im starszy samochód, tym rola roku modelowego mniejsza. W większości przypadków kupujący używany samochód w ogóle nie zna znaczenia terminu "rok modelowy", bowiem jest to pojęcie stosowane w salonach samochodów nowych. Czasem, co bardziej zorientowani amatorzy używanych dużych, droższych modeli, jak Opel Insignia, wezmą pod uwagę wartość informacyjną, jaką niesie ze sobą rocznik modelowy, np. Insignia z rocznika modelowego 2014 jest już po face liftingu, a ta z 2013 i wcześniejszych - sprzed.

Stan techniczny, zamiast dat
Przy używanym samochodzie najważniejszy jest stan techniczny, a nie rok produkcji, który pozwala nam tylko wstępnie odfiltrować interesujące nas samochody w portalu z ogłoszeniami.
Jadąc na oględziny zabieramy ze sobą osobę znającą budowę samochodu. Albo korzystamy z zaufanego komisu. Polecamy nasze sprawdzone samochody używane.

źródło: dixi-car.pl

Administrator 12-01-2022 495 wyświetleń Drukuj